Chýše je vlastně bývalá ledárna, kde se za dávných dob skladoval led z Vltavy.

Ledárna nás oslovila svojí atmosférou, proto jsme ji nazvali "Chýše". Je místem pro setkávání členů našeho klubu.

Otevřeno i pro jejich přátelé.

Něco o ledu:

V minulosti se k chlazení piva používal přírodní led. Ten se v Praze i v jiných městech běžně těžil přímo ze zamrzlé řeky Vltavy a uskladňoval v zemních krechtech. Tuto činnost vykonávali tzv. ledaři, což byli dělníci, kteří byli velmi často v letním období zároveň i voraři. Později pražští hospodští a restauratéři založili obchodní společnost Akciové ledárny, která v letech 19091911 vybudovala areál Branických ledáren. Led zde byl uskladněn po celý rok, pomocí těžkých nákladních povozů tažených koňmi pak byl během roku rozvážen do jednotlivých hospod po celé Praze a v jejím okolí. Původní provoz ledáren byl ukončen v roce 1954 v souvislosti s výstavbou Vltavské vodní kaskády, jež fakticky způsobila, že řeka Vltava v dnešní zimě téměř vůbec nezamrzá, a to ani za těch největších mrazů.

Portrét

Poslední fotografie